listopada 16, 2020

Powody, dla których warto nauczyć się szydełkowania


Szydełko - często kojarzy się ze starszymi Paniami i z serwetkami. To fakt. Szydełkowanie jednak nie jest umiejętnością zarezerwowaną "na starość" i szydełkuje się nie tylko serwetki. Szydełkuje się wszystko. Dosłownie. Szydełkować może każdy bez względu na płeć czy wiek. I nie - nie jest to tylko takie hasło powtarzane przeze mnie, tylko fakt.

Ja pierwszą styczność z szydełkiem miałam jako kilkuletnia dziewczynka.  Dawno temu, na wakacjach u babci namiętnie uczyłam się robić serwetki i to w zasadzie jedyna rzecz, jakiej się nauczyłam tworzyć tym kawałkiem metalu zagiętym na końcu. Potem szydełko pojawiało się gdzieś w szkole na zajęciach technicznych i to wszystko. Okazuje się jednak, że tego się nie zapomina.Kiedy 1,5 roku temu postanowiłam, że będę w ramach rehabilitacji szydełkować, to jedyne o czym pomyślałam były serwetki. Musiałam sobie troszkę przypomnieć to i owo, ale mimo upływu lat nie zapomniałam ani jak się trzyma szydełko, ani jak się serwetki robi. Kilka już ich zrobiłam i szczerze bardzo lubię je robić. Ale nie o tym dzisiaj. Dzisiaj chciałabym Ci napisać, dlaczego warto nauczyć się szydełkowania.

 Bo że warto, to wiadomo ! Tyle zalet....

1. Szydełkowanie jest proste. 

To czynność, która nie wymaga od nas jakiś nadprzyrodzonych umiejętności manualnych. Każdy, dosłownie każdy może szydełkować. Na początku jedynie potrzebne będzie kilka chwil cierpliwości, aby bez uszczerbku dla zdrowia przejść przez etap nauki podstaw. Podstawy szydełkowania zamykają się w 3 krokach - nauka robienia tzw. magic ring (choć bez tego da się szydełkować) oraz podstawowych ściegów, czyli słupków i półsłupków. Znając te 2 ( no 3) kroki można tworzyć już wszystko, bo szydełkowe prace opierają się w głównej mierze właśnie na słupkach i półsłupkach.

2. Szydełko wszędzie można zabrać

Szydełkowanie to czynność nie wymagająca posiadania dedykowanej ku temu przestrzeni. Można szydełkować nawet na stojąco, więc na upartego ciężko argumentować, że potrzebne jest krzesło czy fotel. Fakt, że na siedząco wygodniej, ale jakby nie patrzeć - na stojąco z powodzeniem można.....Zupełnie inaczej niż w szyciu na maszynie. Poza tym, szydełko, włóczka czy kordonek zmieści się wszędzie - w każdej damskiej torebce a w domowej szufladzie też znajdzie się miejsce między innymi rzeczami. Przynajmniej na początku, bo jak już człowiek zacznie kupować te kolorowe włóczki, nitki i szydełka to....Nie pytajcie ile włóczek jest u mnie....Nie odpowiem :)

Ja w każdym razie szydełko i mały motek nitki mam zawsze w torebce a drugi zestaw w samochodzie, bo....

3. Szydełkować można wszędzie 

Dosłownie wszędzie i wcale to nie musi oznaczać rezygnację z innych przyjemności. Chcesz obejrzeć film? Oglądaj a przy okazji możesz jakąś mało wymagającą robótkę wykonać. Idziesz do lekarza i jest kolejka? Nie musisz już na siłę przerzucać kartek w gazetach wyłożonych w poczekalni czy przeglądać strony w internecie na telefonie. Możesz robić na szydełku. Ja na przykład teraz, w takich chwilach poza domem, robię gwiazdki na choinkę. Gwiazdkę robi się szybko, nie potrzebuję na nią specjalnego wzoru, więc gdziekolwiek nie jestem i na coś/kogoś czekam, to taką gwiazdkę robię. Dzięki temu mam już ich około 50....

Zatem zapamiętaj - na plaży, w samochodzie, pociągu, na ławce w parku a także na placu zabaw - koniec już z nudą podczas podróży czy w chwilach, gdy jesteś jedynie czuwającym towarzyszem podczas zabaw dziecka. Szydełkując można mieć kontakt wzrokowy z dzieckiem i robić coś, co da się wykorzystać praktycznie - czapkę dla dziecka, szaliczek, sukienkę, spodenki, kocyk, ozdoby na choinkę, maskotkę, koszyk na drobiazgi, dywan do pokoju... 

Naprawdę.

4. Na szydełku można zrobić wszystko.

Ograniczyć nas mogą jedynie umiejętności jeszcze nie wyćwiczone. Ja sama już mam za sobą etap serwetek, szalików, ozdób choinkowych, maskotek, kocyków. W planach wiele jeszcze dekoracji do zrobienia. Naprawdę na szydełku można zrobić wszystko i mieć rzeczy inne, niepowtarzalne, niebanalne i oryginalne.5. Szydełkowanie relaksuje

Szydełkowanie ma też cudowną zaletę - relaksuje. Ciężki dzień, nerwowa sytuacja, smutki czy zmartwienia są wpisane w nasze życie, ale w takich chwilach warto mieć coś, co pozwoli ukoić emocje. Szydełkowanie ma tę relaksującą moc. Kiedy zaczyna się liczyć te oczka, skupiać na robótce, wbijać szydełko w kolejne rzędy to oddech spowalnia, głowa odpoczywa, choć mocno twórczo pracuje i wszystko, co złe odchodzi w zapomnienie. U mnie to już jest taki rytuał, że wieczorkiem siadam sobie i choć kilka rzędów przerabiam, wyciszam umysł i ciało. Szydełkowanie to moje SPA dla umysłu. 

Niektórzy nawet mówią, że....

6. Szydełkowanie (nie) odchudza

Gdzieś przeczytałam kiedyś, że szydełkowanie odchudza, bo jak szydełkujemy to nie podjadamy. No  nie przeceniałabym roli szydełka. Jak nie ma się silnej woli, to skubnąć to i owo można między dzierganymi oczkami. To naprawdę żaden problem. Dla chcącego nic trudnego. Prawda jest jednak taka, że podjadamy zazwyczaj z nudów lub między czynnościami a szydełkując trzymamy nitkę, szydełko i licząc oczka trudniej nam się oderwać aby sięgnąć po kolejną przekąskę. Zatem tak - szydełkowanie może pomóc, aby nie przytyć a czy odchudzić - niech każdy sam przetestuje :) Ja w ciągu kilku miesięcy parę kilogramów zrzuciłam. Czy dzięki szydełkowaniu? Możliwe, że też miało w tym swój udział, ale nie jestem w stanie tego z pewnością stwierdzić, bo moja zmiana na wadze zbiegła się w czasie ze zmianą nawyków żywieniowych, zwiększeniem aktywności fizycznej...

Za to na pewno szydełkowanie sprawia, że jesteśmy bardziej eko, bo....

7. Szydełkowanie pomaga być eko i zero waste

No tak. Na szydełku można wszystko przerobić na coś innego, nowego. Masz stary sweter w domu? Spruj go i zrób np. poszewkę na poduszkę. Zrobiłaś czapkę, ale już jej nie lubisz - przerób na mitenki. Jak potrafisz szydełkować to możesz wszystko. Żadna nitka, żaden sznurek czy włóczka się nie zmarnuje. Zapewniam Cię. Szydełkując zmieniamy też swoje nawyki i preferencje odnośnie tego, jakimi rzeczami chcemy się otaczać i często akryl czy inne "plastiki" zostają zamieniane na naturalne materiały - bawełnę, wełnę, itp. Mniej akrylu wokół nas to mniej szkody dla środowiska i większa przyjemność z użytkowania.

Mogłabym tak siedzieć i wypisywać tutaj jeszcze wiele innych powodów, dla których warto nauczyć się szydełkowania, bo jest ich naprawdę wiele. Dopiero od kiedy szydełkuję to widzę też, jak bardzo szydełko uzupełniać się może z szyciem na maszynie. Jak bardzo umiejętność szycia i szydełkowania może wzbogacić twórcze działania, rozwinąć kreatywność i nadać oryginalności projektom. Szydełkowe torebki to teraz hit mody. Taka torebka z wszytą podszewką to już w ogóle. Uszytą sukienkę można przyozdobić szydełkową koronką....Tak strasznie żałuję, że nie daję rady siedzieć przy maszynie, bo z wielką przyjemnością tworzyłabym rzeczy łącząc ze sobą moje dwie pasje. Ty jednak możesz to zrobić. Chcesz - pomogę Ci nauczyć się szydełkowania tak, jak kiedyś pomogłam Ci pokonywać kolejne kroki w szyciu na maszynie. 

To jak, wchodzisz ze mną z projekt szydełko? Daj znać!

 

Miłego poniedziałku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zaangażowałam się w 100% tworząc ten post. Teraz czas na Ciebie, bo przecież wspólnie tworzymy ten blog, choć ja nim administruję. Będzie mi niezwykle miło, jeżeli:

a) zostawisz komentarz pod wpisem - każde Twoje słowo to dla mnie cenna wskazówka i sygnał, że jesteś ze mną
b) polubisz mój profil na FB - dzięki temu będziemy w ciągłym kontakcie
c) możesz mnie śledzić na Instagram i Pinterest, gdzie oprócz szyciowych tematów pokazuję troszkę mego prywatnego życia, ale uprzedzam - nie robię tego zbyt często (brak odpowiedniej ilości czasu)

Jeżeli ten wpis uważasz za cenny, podziel się nim proszę ze znajomym, udostępnij na swoim profilu w mediach społecznościowych.

TOP